Evde yapabileceğiniz kondisyon çalışmaları

indoorParkur her ne kadar genelde evin dışında icra edilen bir disiplin olsa da, her disiplinde olduğu gibi çeşitli ön çalışmalarla desteklenir. Bunları dayanıklılık, esneklik ve güç çalışmaları olarak sınıflandırabiliriz.

Malum kış yaklaşıyor hatta geldimi desem?  Dışarıda birşeyler yapmak iyice zorlaştı, artık ısınması ayrı bir mesele, sıcak kalmak ayrı bir mesele. Kışın en dikkat edilmesi gerekenlerden biri ısınmış kaslarımızın soğuğa maruz kalmaması. Sonra kolay geçmeyen tutukluklar yaşamamak elde değil.

(Yazıya devam etmeden önce; Her yazının başlığının altındaki butonları kullanarak Facebook, MySpeace ve Twitter da bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Hala Türkiyede bu 2 disiplin adına bir çalışma veya araştırma yapılmadığı tadında yalan yanlış duyumlar alıyoruz.  Makalelere vakit ayırıp okuyorsak! Lütfen paylaşalım!)

Bu yazımda ben pek birşeyden bahsetmiyeceğim, açıkcası sadece internetteki bu tip indoor (kapalı alan) da yapılabilecek çalışmalarla ilgili paylaşımda bulunan arkadaşların videolarını paylaşacağım.

Aynı video nun alternatif linki

YouTube Preview Image

Benim favorim bu video

Şimdi bunların bir kısmı açık  havada çekilmiş dediğinizi duyar gibiyim. Tabiki işin bu kısmına takılmıyoruz, Hareketleri bire bir de kopyalamanız gerekmiyor. En azından kendi evinizde neler yapabileceğiniz konusunda bir fikir edinme olanağı sağlayacaklarına inanıyorum. Asıl önemli olan hangi kas grubunu çalıştırmak istediğinize karar vermektir. Sonra netten bunlar gibi alternatif  videolar bulup kendi yolunuzu ve programınızı oluşturabilirsiniz.

Tekrar sayılarına gelince; bu sizin kendi kişisel kapasiteniz ile alakalı olduğu için bunu siz belirliyeceksiniz. Amaç zaten kişisel kapasiteyi arttırmak. Zorlandığınız sayıyı keşfedin ve bunu günde 3 kere tekrar edin.  7 gün sonra limit olarak belirlediğiniz sayıları geçebildiğinizi fark edeceksiniz. Her hafta limitinizi bu şekilde  arttırırsanız, 1 aydan sonra gözle görülür farklar meydana gelecektir.

Güç ve dayanıklılığa önem verdiğiniz kadar  esnekliğe de önem vermeniz gerekir. Bu tempo da gecirilen bir kıştan sonra havalar ısınınca bir çok hareketi bir önceki bahara göre çok daha rahat yaptığınızı fark edeceksiniz.

Aklınıza takılanlar için forumu veya iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin


Bir Sorunuz mu? Var

Konu ile lgili tüm sorularınızı yorum kısmında sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Yeni başladınız Antrenman arkadaşımı arıyorsunuz? yorumlarda bunu bulmanız çok zor size Parkour Derneğinin sayfasını öneririz

Bu yazıyı beğendiniz mi?

acrorun olarak amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici ve bilinçlendirici olabilmek ve PK/FR dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de acrorun'a çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

acrorun'daki yazılarımızı haftalık olarak takip etmek için ACROMAG'e [Magazin tadında e-mail bülteni] üçretsiz kayıt olabilirsiniz. Böylece her hafta olan bitenle ilgili size bir e-posta göndereceğiz... PK/FR Öğrenmek istiyorsanız, Parkour Öğrenmek İstiyorum! Nerden Başlamalıyım? sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Bilgi Bankası sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...


Güncel haberler, makaleler ve eğitim videoları mailinize gelsin

Acrorun'ı Beğenin & Takip Edin

Eğer acrorun'ı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki arkadaşlara da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)

5 comments

Leave a Reply